Top

2017 Race Results

    overall list

     

    Results

    Boys 11&U 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 11 & Under
    1 Norton, Carter 7 Norton/Wise 37:21.62 4
    2 Buckley, Liam 7 Unattached 51:07.15 5
    3 Davie, Wyatt 3 HC Ffa 55:22.45 6

    Girls 11&U 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Women 11 & Under
    1 Kurtz, Akacia 10 Unattached 29:52.83 3
    2 Wise, Jewel 10 Unattached 37:08.37 4
    3 Norton, Ava 9 Norton/Wise 37:31.54 4
    4 Wise, Amberly 5 Norton/Wise 55:52.41 6
    5 Elston, Genevieve 5 Unattached 56:06.47 6

    Men 12-15 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 12-15
    1 Kurtz, Keegan 14 Unattached 18:45.85 1
    2 Fischer, John 15 HC Ffa 21:13.54 1
    3 Sturgeon, Teague 15 Team Sturgeon 21:33.72 1
    4 Sturgeon, Tate 13 Team Sturgeon 21:47.68 1
    5 Stivers, Avery 13 Unattached 22:55.01 1
    6 Downy, Dillon 12 Unattached 23:05.05 1
    7 Amyx, Peyton 12 Unattached 23:07.72 2
    8 Limones, Adrian 15 HC Ffa 33:06.98 3
    9 Woods, Jarayd 13 Unattached 33:35.53 3

    Women 12-15 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Women 12-15
    1 Hawkins, Olivia 14 HC Ffa 28:39.81 2
    2 Hawkins, Leanna 15 HC Ffa 29:40.82 3

    Men 16-19 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 16-19
    1 Phillips, Ryan 16 Unattached 20:15.73 1
    2 Coomes, Palmer 16 HC Ffa 40:57.16 4
    3 Craigmyle, Austin 19 HC Ffa 56:11.75 6

    Women 16-19 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Women 16-19
    1 Amyx, Sydney 17 Unattached 24:02.05 2
    2 Richter, Rachel 16 Unattached 40:27.71 4
    3 Woods, Alison 16 Unattached 54:03.88 5

    Men 20-29 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 20-29
    1 Cruse, Robbie 21 Unattached 28:23.34 2
    2 James, Nick 20 Unattached 31:40.85 3
    3 Logsdon, Joshua 20 Unattached 55:12.93 6

    Men 30-39 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 30-39
    1 Campbell, John 34 Unattached 18:31.87 1
    2 Willis, Camden 36 Unattached 19:33.01 1
    3 Parker, Luther 33 Unattached 22:19.26 1
    4 Roberts, Jamie 39 Unattached 23:38.43 2
    5 Johnson, Emily 32 Unattached 28:23.09 2
    6 Stamenkovic, Casey 35 Unattached 46:48.31 5

    Women 30-39 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Women 30-39
    1 Slack, Lindsey 35 HC Ffa 30:02.45 3
    2 Hargrove, Brittany 37 Unattached 46:48.58 5
    3 Rose, Lisa 33 Unattached 54:05.17 5
    4 Davie, Lindsey 35 HC Ffa 55:23.07 6
    5 Norton-Wise, Courtney 35 Norton/Wise 56:30.99 6
    6 Elston, Heidi 39 Unattached 56:38.73 6

    Men 40-49 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 40-49
    1 Hughes, Mark 49 Unattached 26:47.45 2

    Women 40-49 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Women 40-49
    1 Gonzalez, Trinidad 43 Unattached 28:41.36 3
    2 Sturgeon, Jenny 44 Team Sturgeon 34:56.62 4
    3 Buckley, Sarah 41 Unattached 51:10.21 5

    Men 50-59 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 50-59
    1 Abrams, Tim 52 Unattached 27:28.51 2
    2 Sturgeon, Buddy 52 Team Sturgeon 27:43.90 2
    3 Hawboldt, Mike 58 Unattached 28:40.43 2

    Women 50-59 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Women 50-59
    1 Hawboldt, Kathy 57 Unattached 33:13.13 3
    2 Kiper, Teri 58 Unattached 33:42.80 4
    3 Fallis, Barbara 50 Unattached 33:55.21 4
    4 Richter, Shelli 51 Unattached 38:55.20 4
    5 Cain, Mary 57 Unattached 54:42.40 5
    6 Odle, Penny 54 Odle/Potter 54:43.38 5

    Men 60+ 5000 Meter Run
    ===================================================================================
    Name Age Team Seed Finals H# Points
    ===================================================================================
    Results – Men 60+
    1 Moore, Steve 65 Unattached 29:19.62 3
    2 Mahoney, Irvin 73 Unattached 30:39.90 3
    3 Norris, Walter 65 Unattached 40:09.04 4
    4 Coomes, William 61 HC Ffa 44:40.68 5
    5 Patterson, Chuck 78 Unattached 54:08.17 5

     

    Bottom