Top

13th Annual Friends For Michael 5K – Results

Congratulations and thank you to everyone who participated in the 13th Annual Friends For Michael 5K. 13th Annual Friends For Michael 5K Run/Walk and Wheel. USATF KY Association 5k Series (second leg of three races where cash prizes are distributed to USATF qualifying members.) Medals & Trophies are awarded to all winners in each ageĀ  group. Here are the race results.

Friends for Michael 5K Overall Results
==============================================================================
  Award                                 Name                           Pledges
==============================================================================
  1st Place Team:                       Triple C
  2nd Place Team:                       Campbellsburg Student Council
  3rd Place Team:                       Team Redman

  1st Place Team Pledges:               Walking Wildcats
  2nd Place Team Pledges:               Barnett Lumber
  3rd Place Team Pledges:               HCHS ROTC

  1st Place Team Pledges:               Megan Hogan                    $514
  2nd Place Team Pledges:               Grace Shear                    $300
  3rd Place Team Pledges:               Christina Hogan                $137

  1st Place School Pledges:             Campbellsburg Elementary       $840

Boys 11 & Under 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Swanger, Steven           10 Unattached                     24:23.30
  2 Redmon, Ethan             11 Team Redmon                    24:30.17
  3 Fischer, Joseph           11 Triple C                       26:46.62
  4 Redmon, Jacob             10 Team Redmon                    30:01.63
  5 Barczynski, Blaise         7 Campbellsburg El               45:05.08    1
  6 Kurtz, Keegan              6 Campbellsburg El               45:06.12    2
  7 Armstrong, Dawson         10 Campbellsburg El               47:20.14    3
  8 Sutherland, Clayton        9 Campbellsburg El               47:20.38    4

Girls 11 & Under 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Golden, Lilly             10 Campbellsburg El               34:39.71    1
  2 McClellan, Kendall        10 Campbellsburg El               49:21.88    2
  3 Bratton, Maggie            9 Barnett Lumber                 51:07.35
  4 Tingle, Kassidy           10 Campbellsburg El               52:06.73    3
  5 Hurley, Grace             10 Campbellsburg El               52:16.05    4
  6 Jackson, Jordan            9 Campbellsburg El               53:32.85    5
  7 Gaddis, Lauren            10 Campbellsburg El               53:33.17    6
  8 Woods, Alison              8 Patterson/Woods                56:36.34
  9 Woods, Libby              11 Patterson/Woods                57:22.92
 10 Barczynski, Olivia         9 Campbellsburg El               1:02:59.35
 11 Bowles, Brittany           9 Campbellsburg El               1:02:59.88  

Men 12-15 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Hughes, Hayden            15 Triple C                       20:27.10
  2 Sturgeon, Tanner          15 Unattached                     22:20.41
  3 Smith, Ethan              13 Unattached                     24:21.73
  4 Redmon, Christopher       13 Team Redmon                    29:49.15
  5 Thorley, Rachel           15 Hchs Rotc                      51:30.97  

Women 12-15 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Fischer, Cathryn          13 Triple             23:06.52
  2 Vegh, Emily               15 Unattached                     28:05.28
  3 Potter, Shelby            15 Unattached                     28:19.67
  4 Swanger, Sara             12 Unattached                     28:30.67
  5 Gilbert, Matthew          14 Unattached                     28:32.35
  6 Bramblett, Haley          13 Unattached                     28:40.60
  7 Craigmyle, Kelsie         14 Unattached                     30:08.17
  8 Martin, Katelyn           15 Unattached                     43:15.73
  9 Helton, Molly             15 Unattached                     43:15.95
 10 Cox, Kristin              15 Hchs Rotc                      51:31.39
 11 Boyer, Bayleigh           12 Campbellsburg El               52:00.70
 12 Kemp, Emily               15 Unattached                     52:30.66  

Men 16-19 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Phillips, Eric            17 Triple C                       20:05.07
  2 Sturgeon, Tucker          18 Unattached                     21:20.28
  3 Moore, Randy              17 Unattached                     24:51.04
  4 Payton, Jared             16 Unattached                     28:05.50
  5 Case, Adam                16 Eminence High Sc   38:09.21
  6 Cox, Ashley               16 Hchs Rotc                      42:00.07
  7 Dickerson, Justin         19 Unattached                     51:44.83  

Women 16-19 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Fischer, Cassey           16 Triple C                       21:45.20
  2 Morgan, Kayleigh          18 Henry County Fbl   58:15.35  

Men 20-29 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Horan, Mike               29 Unattached                     16:55.55
  2 Hall, Benjamin*           26 Unattached                     17:22.41
  3 Jimison, Jamie            28 Unattached                     17:46.51
  4 Kendall, Tommy            28 Triple C                       18:00.28
  5 Orr, Patrick              26 Unattached                     20:33.25
  6 Drawbaugh, Ricky*         29 Triple C                       20:40.45
  7 McCoy, Bradley            28 Unattached                     21:33.43
  8 Stamenkovic, Casey        27 Unattached                     24:41.87
  9 Orr, David                28 Unattached                     27:04.42
 10 Gots, Donald (Tyler)      27 Unattached                     30:17.32  

Women 20-29 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Jimison, Bethany          25 Unattached                     24:34.25
  2 Hogan, Christina          27 Unattached                     27:33.22
  3 Shear, Grace              23 Walking Wildcats               27:50.23
  4 Fassio, Carolyn           20 Unattached                     29:04.57
  5 Orr, Cassidy              26 Unattached                     29:19.42
  6 Carraco, Katie            27 Unattached                     42:07.28
  7 Hogan, Megan              24 Unattached                     43:11.27
  8 Norton, Amie              29 Unattached                     49:02.27  

Men 30-39 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Roberts, Jamie            31 Unattached                     20:47.13
  2 Woods, Zach               36 Campbellsburg El               22:19.91
  3 Craigmyle, Ronnie         35 Unattached                     24:14.07
  4 Treece, JR, Darrell       35 Unattached                     29:50.74
  5 Kemp, Bobby               30 Unattached                     52:31.36
  6 Puckett, Aaron            34 Unattached                     53:36.92  

Women 30-39 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Lawhorn, Robin*           38 Unattached                     21:02.49
  2 Treece, Shannon           32 Unattached                     34:45.46
  3 Harness, Karla            30 Campbellsburg El               46:21.58
  4 Kurtz, Susan              33 Campbellsburg El               47:35.08
  5 Barczynski, Tressa        36 Campbellsburg El               1:02:58.69  

Men 40-49 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Schneider, Jim*           47 Unattached                     18:17.71
  2 Wright, Don               45 Unattached                     18:29.17
  3 Lawhorn, David*           42 Unattached                     19:02.79
  4 Hughes, Mark              41 Unattached                     24:57.41
  5 Redmon, Melissa           41 Team Redmon                    32:01.18
  6 O'Brien, Robbie           43 Campbellsburg El               36:33.51
  7 Barczynski, Aaron         42 Campbellsburg El               45:07.25
  8 Morgan, Rex               45 Unattached                     51:10.42
  9 Redmon, Kevin             48 Team Redmon                    54:11.70  

Women 40-49 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Bramblett, Jeana          40 Unattached                     27:05.22
  2 Bramblett, Jody           41 Unattached                     29:49.39
  3 Fassio, Margie            49 Unattached                     32:42.56
  4 Bratton, Jennifer         40 Barnett Lumber                 51:08.63
  5 Dickerson, Peggy          46 Unattached                     51:44.09  

Men 50-59 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 LeGrand, Larry*           56 Unattached                     19:59.53
  2 Fassio, Mark              53 Hchs Rotc                      23:26.28
  3 Santiago, Jose            51 Unattached                     24:19.65
  4 Buckier, Clarence         51 Unattached                     29:36.55
  5 Onifer, Stephen           55 Unattached                     53:36.17  

Women 50-59 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Gutman, Brenda*           51 Unattached                     24:16.08
  2 Perry, Meg*               50 Unattached                     28:11.15
  3 Kendall, Connie           50 Unattached                     30:29.67
  4 James, Joy                50 Unattached                     43:08.86
  5 Carrraco, Diane           59 Unattached                     48:47.07
  6 Martin, Bonnie            50 Campbellsburg El               54:11.02
  7 Patterson, Peggy          59 Patterson/Woods                57:23.26  

Men 60+ 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Mills, Steve              63 Unattached                     29:06.43
  2 Patterson, Chuck          70 Patterson/Woods                57:24.04  

Women 60+ 5000 Meter Run
==============================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  Points
==============================================================================
  1 Berry, Linda              61 Barnett Lumber                 51:08.21
  2 Colvin, Dee               62 Henry County Fbl               58:15.64

Friends for Michael 5K Age Group Results
==============================================================================
Comp#  Name                           Team                            Time
==============================================================================

  1   975  Horan, Mike                M29  Unattached                 16:55.55
  2   397  Hall, Benjamin*            M26  Unattached                 17:22.41
  3   394  Jimison, Jamie             M28  Unattached                 17:46.51
  4   952  Kendall, Tommy             M28  Triple C                   18:00.28
  5   245  Schneider, Jim*            M47  Unattached                 18:17.71
  6   950  Wright, Don                M45  Unattached                 18:29.17
  7   244  Lawhorn, David*            M42  Unattached                 19:02.79
  8   977  LeGrand, Larry*            M56  Unattached                 19:59.53
  9   718  Phillips, Eric             M17  Triple C                   20:05.07
 10   405  Hughes, Hayden             M15  Triple C                   20:27.10
 11   309  Orr, Patrick               M26  Unattached                 20:33.25
 12   699  Drawbaugh, Ricky*          M29  Triple C                   20:40.45
 13   247  Roberts, Jamie             M31  Unattached                 20:47.13
 14   243  Lawhorn, Robin*            W38  Unattached                 21:02.49
 15   947  Sturgeon, Tucker           M18  Unattached                 21:20.28
 16   234  McCoy, Bradley             M28  Unattached                 21:33.43
 17   407  Fischer, Cassey            W16  Triple C                   21:45.20
 18   958  Woods, Zach                M36  Campbellsburg Elementary   22:19.91
 19   712  Sturgeon, Tanner           M15  Unattached                 22:20.41
 20   408  Fischer, Cathryn           W13  Triple C                   23:06.52
 21   848  Fassio, Mark               M53  Hchs Rotc                  23:26.28
 22   402  Craigmyle, Ronnie          M35  Unattached                 24:14.07
 23   711  Gutman, Brenda*            W51  Unattached                 24:16.08
 24   965  Santiago, Jose             M51  Unattached                 24:19.65
 25   953  Smith, Ethan               M13  Unattached                 24:21.73
 26   991  Swanger, Steven            M10  Unattached                 24:23.30
 27   380  Redmon, Ethan              M11  Team Redmon                24:30.17
 28   395  Jimison, Bethany           W25  Unattached                 24:34.25
 29   962  Stamenkovic, Casey         M27  Unattached                 24:41.87
 30   390  Moore, Randy               M17  Unattached                 24:51.04
 31   406  Hughes, Mark               M41  Unattached                 24:57.41
 32   866  Fischer, Joseph            M11  Triple C                   26:46.62
 33   963  Orr, David                 M28  Unattached                 27:04.42
 34   968  Bramblett, Jeana           W40  Unattached                 27:05.22
 35   966  Hogan, Christina           W27  Unattached                 27:33.22
 36   695  Shear, Grace               W23  Walking Wildcats           27:50.23
 37   710  Vegh, Emily                W15  Unattached                 28:05.28
 38   709  Payton, Jared              M16  Unattached                 28:05.50
 39   836  Perry, Meg*                W50  Unattached                 28:11.15
 40   974  Potter, Shelby             W15  Unattached                 28:19.67
 41   971  Swanger, Sara              W12  Unattached                 28:30.67
 42   978  Gilbert, Matthew           W14  Unattached                 28:32.35
 43   713  Bramblett, Haley           W13  Unattached                 28:40.60
 44   717  Fassio, Carolyn            W20  Unattached                 29:04.57
 45   391  Mills, Steve               M63  Unattached                 29:06.43
 46   311  Orr, Cassidy               W26  Unattached                 29:19.42
 47   970  Buckier, Clarence          M51  Unattached                 29:36.55
 48   726  Redmon, Christopher        M13  Team Redmon                29:49.15
 49   967  Bramblett, Jody            W41  Unattached                 29:49.39
 50   949  Treece, JR, Darrell        M35  Unattached                 29:50.74
 51   379  Redmon, Jacob              M10  Team Redmon                30:01.63
 52   973  Craigmyle, Kelsie          W14  Unattached                 30:08.17
 53   946  Gots, Donald (Tyler)       M27  Unattached                 30:17.32
 54   698  Kendall, Connie            W50  Unattached                 30:29.67
 55   722  Redmon, Melissa            M41  Team Redmon                32:01.18
 56   716  Fassio, Margie             W49  Unattached                 32:42.56
 57   631  Golden, Lilly              W10  Campbellsburg Elementary   34:39.71
 58   697  Treece, Shannon            W32  Unattached                 34:45.46
 59   707  O'Brien, Robbie            M43  Campbellsburg Elementary   36:33.51
 60   964  Case, Adam                 M16  Eminence High School       38:09.21
 61   847  Cox, Ashley                M16  Hchs Rotc                  42:00.07
 62   403  Carraco, Katie             W27  Unattached                 42:07.28
 63   235  James, Joy                 W50  Unattached                 43:08.86
 64   396  Hogan, Megan               W24  Unattached                 43:11.27
 65   306  Martin, Katelyn            W15  Unattached                 43:15.73
 66   241  Helton, Molly              W15  Unattached                 43:15.95
 67   959  Barczynski, Blaise          M7  Campbellsburg Elementary   45:05.08
 68   393  Kurtz, Keegan               M6  Campbellsburg Elementary   45:06.12
 69   708  Barczynski, Aaron          M42  Campbellsburg Elementary   45:07.25
 70   916  Harness, Karla             W30  Campbellsburg Elementary   46:21.58
 71   248  Armstrong, Dawson          M10  Campbellsburg Elementary   47:20.14
 72   630  Sutherland, Clayton         M9  Campbellsburg Elementary   47:20.38
 73   392  Kurtz, Susan               W33  Campbellsburg Elementary   47:35.08
 74   404  Carrraco, Diane            W59  Unattached                 48:47.07
 75   960  Norton, Amie               W29  Unattached                 49:02.27
 76   632  McClellan, Kendall         W10  Campbellsburg Elementary   49:21.88
 77   242  Bratton, Maggie             W9  Barnett Lumber             51:07.35
 78   899  Berry, Linda               W61  Barnett Lumber             51:08.21
 79   951  Bratton, Jennifer          W40  Barnett Lumber             51:08.63
 80   246  Morgan, Rex                M45  Unattached                 51:10.42
 81   867  Thorley, Rachel            M15  Hchs Rotc                  51:30.97
 82   868  Cox, Kristin               W15  Hchs Rotc                  51:31.39
 83   398  Dickerson, Peggy           W46  Unattached                 51:44.09
 84   399  Dickerson, Justin          M19  Unattached                 51:44.83
 85   897  Boyer, Bayleigh            W12  Campbellsburg Elementary   52:00.70
 86   634  Tingle, Kassidy            W10  Campbellsburg Elementary   52:06.73
 87   250  Hurley, Grace              W10  Campbellsburg Elementary   52:16.05
 88   948  Kemp, Emily                W15  Unattached                 52:30.66
 89   911  Kemp, Bobby                M30  Unattached                 52:31.36
 90   898  Jackson, Jordan             W9  Campbellsburg Elementary   53:32.85
 91   945  Gaddis, Lauren             W10  Campbellsburg Elementary   53:33.17
 92   312  Onifer, Stephen            M55  Unattached                 53:36.17
 93   727  Puckett, Aaron             M34  Unattached                 53:36.92
 94   901  Martin, Bonnie             W50  Campbellsburg Elementary   54:11.02
 95   715  Redmon, Kevin              M48  Team Redmon                54:11.70
 96   721  Woods, Alison               W8  Patterson/Woods            56:36.34
 97   719  Woods, Libby               W11  Patterson/Woods            57:22.92
 98   307  Patterson, Peggy           W59  Patterson/Woods            57:23.26
 99   308  Patterson, Chuck           M70  Patterson/Woods            57:24.04
100   700  Morgan, Kayleigh           W18  Henry County Fbla          58:15.35
101   694  Colvin, Dee                W62  Henry County Fbla          58:15.64
102   961  Barczynski, Tressa         W36  Campbellsburg Elementary 1:02:58.69
103   900  Barczynski, Olivia          W9  Campbellsburg Elementary 1:02:59.35
104   249  Bowles, Brittany            W9  Campbellsburg Elementary 1:02:59.88
Bottom